X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Türk Lirası
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Türk Lirası
Telefon & WhatsApp
+90 (551) 092 95 95

SEO MANTIĞI

AnasayfaYazılarGoogle SEOSEO MANTIĞI

SEO MANTIĞI

Google bir sitenin popüler olmaya başladığını ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

Google Siteden Nasıl Haberdar Olur ?

Google botları yeni site ve sayfaları otomatik bulabilecek şekilde programlanmıştır. Normal şartlarda Google botları sadece sunucu ziyaretleri ile fark ettikleri yeni siteleri indexlemeye başlar ve indexine aldığı siteleri de belirli aralıklarla yeniden ziyaret ederler. Bu ziyaretlerde karşılaştıkları yeni sayfaları dizine ekleyerek arşivlerini güçlendirirler.

Bir sitenin hiçbir girişimde bulunmadan arama motorları tarafından fark edilmesi oldukça uzun zaman alabilmektedir. Dolayısıyla sitenin arama motoruyla ilk tanışmasını hızlandırmanın da çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunlardan  bir tanesi siteleri Google Dizinine elle eklemek.

Google dizine manuel olarak kayıt etmeyi sağlayarak, site sahiplerinin Google botları beklemesine gerek bırakmadan Google'a bildirim gönderebilmektedir. Bu yeni doğmuş bir bebeğin nüfus cüzdanını çıkarmak gibidir.

Google'a http://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresinden yeni açılan sitelerinizi ekleyebilir ve Google aramalarında siz de yerinizi alabilirsiniz. Google araması yaparak sitenin Google da listelendiğini anlayabilirsiniz. İnfo sorgusu Google'ın siteyi tanıdığını gösterir. Ancak bazı durumlarda info sorgusu çıkmaz veya hatalı çıkar. Bunlar genellikle filtre veya site yönlendirme durumlarında oluşur. İnfo bilgisinin düzgün bir şekilde görüntülenmesini sağlamak için bu problemi çözmek yeterli olacaktır.

Popülarite Nasıl Oluşur

Bir sitenin popülaritesi, özetle ne kadar farklı platformlarda, ne kadar farklı sayıda kişi tarafından ne kadar fazla şekilde tanıtılmış ve linki geçmişse o kadar fazla olmaktadır. Bu sayılan kriterlerden sadece bir tanesinde fazlalık varsa orada popülarite yoktur veya maniple vardır. Yani doğal bir popülerlik değil yapay bir popüler olma çabası sonucudur.

Günlük hayattan örnek verecek olursak, popüler bir sanatçı veya devlet adamı, gazete, internet, televizyon, radyo gibi çeşitli kanallarda, haber, magazin, tartışma, belgesel gibi farklı programlarda ve çok sayıda insan tarafından ismi telaffuz edilen kişilerdir. Bunlardan herhangi biriyle tanıtımı gerçekleşiyorsa popüler olamamış yani halka mal olmamış veya kendi iradesi ile bir kısım tanıtım yapılarak popülaritesi maniple edilmiştir. Popüler bir sanatçı ve devlet adamının söyledikleri halk tarafından nasıl dikkate alınır ve referans gösterilirse, popüler bir site tarafından yazılan makale de aynı şekilde önemli kılınır ve doğrudan üst sıralarda listelenir.

Link Almak ve Link Vermek Kavramı

Link almak ve link vermek Seo'nun vazgeçilmez ve en temel kavramlarıdır. Seo açısından doğru ve etkili link almak kadar link vermek de büyük önem taşımaktadır. Sitelerin popüler olması link alarak, başkalarının popülerlğinden istifade etmesi link vererek gerçekleşir diyebiliriz.

Link almak Google nezdinde tavsiye edilmek, faydalı bulunmak, önerilmek anlamlarına gelmektedir. Bu anlamların korunabilmesi için linklerin kullanıcı kaynaklı ekleniyor görüntüsü vermesi gerekir. Site sahibinin müdahalesi ile eklenen linkler faydalı önerilen bir site olduğu izlemini vermemesinin yanı sıra aldatıcı nitelikte çalışmalar olarak görülebileceği için zararlı site konumuna da gelebilmektedir.

Link alma temelinde etkili olan iki öğe bulunmaktadır. Bir tanesi link yazısı (anchor text) ve link başlığı (title) yapısıdır. Alınan linklerde bu iki öğe anahtar kelimeleri içermeli ve bu konuda anahtar kelime çeitliliği de sağlanmalıdır.

Link alınan sitelerin içerik olarak benzer olması, Google açısından daha dikkate alınır bir konudur. Zira aynı sektördeki bir site tarafından önerilmek, faydalı bulunmak daha inandırıcı ve etkili olmaktadır. Bu sebeple seo çalışmaları benzer içerikteki siteleri bularak link almak ağırlıklı yapılmaya çalışılmaktadır. Benzer sitelerden link almanın zorluğu sebebiyle bu duruma denk çalışmalar da gerçekleştirebilmektedir. Benzer sitelere olan ihtiyaçtan dolayı paravan site kavramı oluşarak, düşük maliyetlerle açılacak olan içeriktaş siteler üzerinden link alınarak kalıcı ve etkili seo çalışmalarının yapılması sağlanmaktadır.

Arama motorları tarafından ve ziyaretçier tarafından kalıcı fayda sağlar nitelikte bulunan siteler altın niteliğindeki sitelerdir. Örneğin Google.com'u da bunlar içerisine ekleyebiliriz. Adobe.com, w3.org, alexa.com ve daha yüzlerce kalitesi kanıtlanmış sitelere link vermek en az link almak kadar önemlidir. Televizyon dünyasında karşılaşılan en bilinen olaylardan biri, meşhur olmaya çalışan birinin zaten meşhur olan birine laf atması ve tartışma ortamı yaratmasıdır. Bu sayede hızlı ve kolay meşhur olabilmekte, laf attığı kişinin kulvarına geçebilmekte veya yaklaşabilmektedir. Bu durum gibi kalitesi ispatlanmış sitelere link vermek onlar için bir anlam ifade etmeyecektir. Link veren site için anlam ifade edecektir ve Google o siteyi bir miktar daha popüler görebilecektir.

Genel olarak popüler sitelere link vermenin yanı sıra, sektörünüzdeki az popüler olan sitelere link vermek de önemli bir konudur. Tüm oyun sitelerinin link verdiği, bu sektörde genel kabul görmüş faydalı bir site varsa sizin de bu siteye link vermeniz fayda sağlayacaktır.

Özetle internet kullanıcılarının faydalı bulduğu dolayısıyla Google'ın da faydalı bulduğu sitelere link vererek siz de o siteyi faydalı bulmuş olur ve Googla tarafından beğeni alırsınız. Google hakkında yazdığınız bir makaleden Google a link vermek, adobe hakkında yazılan bir yazıdan adobe.com a link vermek gerekli ve faydalı bir davranış olur.

Hizmet

Google, başkalarına hizmet eden sitelere daima cömert davranır. Yapılan hizmetin özgün olması da önemlidir. Çünkü günümüzde binlerce dağıtılan ücretli veya ücretsiz betikler mevcuttur.

Hizmetin sektöre yönelik olmasının büyük katkısı vardır. Çünkü doğrudan sektöre yönelik müşteri ve ziyaretçi kitlesini hedef almış olursunuz. Aynı zamanda hizmetin tanıtımı da aynı sektörden siteler üzerinden yapılacağı için benzer içerikli sitelerden tavsiye edilmek Google tarafından daha çok sevilmenizi sağlayacaktır.

Sistemlerin özgün ve dallarında ilk hizmet olmaları tanıtımını daha da kolaştırmakta ve başka siteler tarafından referans gösterilmelerinizi sağlamaktadır. Elde ettiğiniz backlinkten çok, faydalı bir siteye link verildiğinin gösterilmesi daha etkili bir tekniktir.

Ücretsiz / Ücretli

Sitelerde verilen hizmetin ücretli veya ücretsiz olması kullanılma ve paylaşılması yatkınlığına da doğrudan yansır. Ücretsiz hizmetler daha kolay yayılır ve hedef kitlenize daha kısa sürede ulaşırsınız. Eğer sektörde daha önce yapılmamış bir hizmet veriyorsanız, bunun karşılığında talebi çok etkilemeyecek ölçüde bir fiyat uygulanabilir. Bu sayede elde edilen bütçe ile yeni projeler daha kolay gerçekleştirilebilir.

Hizmetin Nitelikleri: 
  • Hizmetler kesinlikle kaliteli olmalı ve geçici olmamalıdır.
  • Kullanımı kolay ve anlaşılır olmalıdır.
  • Yeniliklere uyum sağlamalı, kolay güncellenebilmelidir.
  • Ajax gibi web 2.0 sistemleri ile bütünleşik olmalıdır.

Top